wanna

Silikon jest produktem, którego zadaniem jest połączenie i zabezpieczenie połączeń na przykład ściany z brodzikiem czy ściany z wanną. Dobrze dobrany też pełnił funkcję dekoracyjna, gdyż właśnie dzięki niemu łączenia te są praktycznie niewidoczne. Silikon sanitarny nakładany jest, nie tylko w trakcie montażu brodzika czy wanny, ale także i wtedy, gdy w rogach i wanny i brodzika zaczynają pojawiać się ciemnozielone wykwity. Nie zawsze są one proste do usunięcia i zawodzą nawet mocne detergenty – w takim przypadku najlepiej jest wymienić silikon na nowy. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Jeśli tak – koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem!

Wymień silikon na nowy!

Gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z ciemnymi plamami w rogach brodziki i wanny, należy je usunąć. Uwaga! Nie usuwamy jednak nigdy tylko zmienionych miejsc, a całość. W innym przypadku okazać się może, że pozostawiony silikon zaczyna pękać, kruszyć się, a wykwity pojawiają się także na nim. Należy więc usunąć cały silikon. Najłatwiej jest zrobić to przy pomocy ostrego narzędzia – najlepiej noża. Należy jednak uważać i robić to delikatnie, by nie uszkodzić przypadkowo powierzchni płytek, wanny lub brodzika. Rzadko silikon odchodzi od powierzchni łatwo. Zazwyczaj w miejscu, gdzie się znajdował pozostają jego nieestetyczne resztki. W celu usunięcia ich należy użyć specjalistycznego preparatu, który je idealnie je rozpuści. Przed tym jednak powinno się zabezpieczyć taśmą malarską dalszą powierzchnię akrylową wanny lub brodzika.

silikon na wannie

Rynienkę należy dokładnie wyczyścić, osuszyć. Następnie należy nakleić taśmę malarską. W ten sposób zabezpieczamy tę powierzchnię, która ma pozostać czysta i nie pokryta warstwą silikonu. Kolor silikonu powinien być dopasowany do brodzika czy wanny, by jak najmniej się odróżniać. Coraz częściej dziś stosowane są silikony transparentne, które określane są najbardziej estetyczne. Po nałożeniu i wygładzeniu potrzebnej ilości silikonu należy oderwać delikatnie taśmę malarską. Powinno zrobić się to od razu, a nie po zawiązaniu się silikonu. Po związaniu silikonu można po prostu uszkodzić jego linie. Aby sprawdzić czy silikon dobrze przylega do ściany, należy zamoczyć palec w wodzie i małej ilości detergentu i delikatnie go docisnąć. Korzystać z wanny czy kabiny prysznicowej można dopiero po całkowitym związaniu się silikonu. Czas ten uzależniony jest od produktu, z którego korzystamy.

Wymiana silikonu ma wpływ nie tylko na szczelność elementów wyposażenia łazienki czy kuchni, ale także i na estetykę. Silikon, nawet ten biały po kilku latach użytkowania może stać się bardziej żółty. Zmiana i różnica widoczna jest dopiero po jego wymianie. Nawet jeśli tylko w rogach brodzików, wanien czy zlewów widoczne były ciemne plamy, to jednak zazwyczaj silikon na całej długości był już przybrudzony.

Więcej łazienkowych porad znajdziesz na blogu: https://www.lazienkiabc.pl/Artykuly

One thought on “Jak usunąć silikon z wanny i kabiny?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =