Jak zaaranżować funkcjonalną łazienkę?

Projektowanie domku powinno się rozpocząć od zastanowienia się nad tym, jak zaprojektować łazienkę. Można to zrobić samemu, natomiast można skorzystać z usług fachowce. Planów łazienek w Internecie nie brakuje, śmiało można się nimi zainspirować, tworząc własną wizję idealnego wnętrza.

Aranżując średnią toaletę należałoby większą atencję zwrócić na detale. Lustro, światło dekoracyjne, przezroczyste oraz półprzezroczyste materiały zwiększą wizualnie małe wnętrza. W niewielkich ubikacjach lepiej nie stosować dużych wzorów ani nie używać produktów o wyraźnych strukturach. Kolory powinny być jasne, chociaż są ubikacje nawet z ciemnymi płytkami, jakie wyglądają ciekawie. Na wprost drzwi do ubikacji rozsądnie jest ulokować umywalkę z lusterkiem. Wchodząc bezpośrednio na kabinę prysznicową, odnosimy odczucie, iż pomieszczenie toalety jest małe. Pralka – tak niezbędna, natomiast nie do końca pożądana. Dla większości osób miejsce pralki jest w łazience. Jednak regularnie pojawia się problem, jak wyposażyć toaletę, by ową pralkę sensownie „zakamuflować”. Natomiast jeżeli o ukryciu nie ma mowy, to chociaż jak wkomponować ją w przestrzeń, aby zbytnio jej nie akcentować a także nie pozostawiać na widoku? To samo dotyczy się suszarki na ubrania, mopa bądź kosza na brudną bieliznę. Metod na dobre schowanie owych urządzeń jest sporo. Moim zdaniem jednym z najatrakcyjniejszych jest dobra zabudowa wymiar. W małych łazienkach najlepiej ukazują się kafelki o błyszczącej fakturze. Jasna płaszczyzna poprzez delikatne odbicie lustrzane dostarcza do wnętrza „dodatkową” przestrzeń.


Musimy ponadto pamiętać o tym, że decydując się na konkretny wygląd pomieszczenia, na ogół będziemy na niego zdani długie lata. Zmiana płytek ceramicznych albo zamontowanych na stałe urządzeń znaczy po prostu wykonanie remontu. Doskonale jest zatem, zanim podejmie się decyzje finansowe, rozważyć swoje oczekiwania i zdefiniować potrzeby, pamiętając równocześnie o wygodzie a także bezpieczeństwie wszystkich domowników.

Ważne jest również ułożenie płytek oraz ich kolorystyka. Jeżeli kafelki mają kształt prostokątny, warto rozłożyć je poziomo – w taką sposób można optycznie rozszerzyć wąską ubikację. Pionowe ustawienie płytek polecane jest natomiast w wnętrzach niskich – taki aranżacyjny chwyt dorzuci parę centymetrów małej ubikacji. W przypadku luster reguła jest prosta – im większe tym lepsze. Powoli uciekamy od tych małych, kupowanych w marketach, jakie majestatycznie zawieszamy nad umywalką. Należałoby wydać więcej i kupić sobie duże lustro na całą ścianę a chociaż nad całą powierzchnię umywalkową. Umieszczamy je na płasko przyklejając do ściany albo wieszamy je w formie szafki z lustrzanymi przodami. W szczególnie małych metrażowo ubikacjach niezbędne jest użycie stelaży podtynkowych, które posłużą do zawieszenia na nich sanitariatów. Zamontowane w takim systemie łazienki, spłuczki, lub bidety zajmują w pomieszczeniu zdecydowanie mniej miejsca, oraz jednocześnie doskonale się prezentują. Dodatkowo, jak miejsca w łazience jest rzeczywiście niedużo – tradycyjną wannę lepiej jest wymienić na innowacyjną kabiną prysznicową. Wielbiciele długiego wylegiwanie się w wannie – powinni jednak wziąć pod uwagę nieco inny jej profil. Dzisiejsze wanny rzadziej mają już wygląd stereotypowego prostokąta, lecz i takie można w dalszym ciągu kupić.