Stelaże podtynkowe – postaw na innowację!

Stelaż podtynkowy to rozwiązanie, do jakiego przekonuje się coraz więcej Polaków. Skąd wynika taka moda – czytaj dalej i dowiedz się więcej o stelażach w nowoczesnej toalecie!
W Polskich sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Wtedy podchodzono do nich z wielkim sceptycyzmem, obawiając się głównie awaryjności instalacji skrytej w ścianie. Dzisiaj rozwiązanie to jest powszechnie uznawane za w pełni stabilne, odpowiednio wytrzymałe, a także – podnoszące estetykę i praktyczność ubikacji. Toaleta z podwieszaną ceramiką nabiera modernistycznego klimatu i wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, żeby móc napawać się taką właśnie ubikacją, należy najpierw dobrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to potężne wydatki, dyskomfort oraz przede wszystkim stres, jakiego wolelibyśmy uniknąć. Rozpiętość rozmiarowa konstrukcji podtynkowych tworzy zróżnicowanie ich cen. Właściwą regułą jest, iż im bardziej nietypowy stelaż (płytki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast zauważyć, że w większości przypadków wyższy koszt zakupowy kompensowany jest ostatecznym wyglądem a także funkcjonalnością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób odpowiedni zamontowany. Ewentualna nieszczelność, jaka zostanie zauważona już po przygotowaniu zabudowy, może przysporzyć nam wielu problemów. Wybór konkretnej wielkości zabudowy stelaża decyduje o późniejszej lokalizacji klawisza spłukującego wodę. Przy niewysokiej zabudowie stelaża przycisk będzie maskowała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje słabości oraz zalety, co świadczy o potrzebie dostosowania go do osobistych preferencji.

Systemy podtynkowe pozwalają na zamaskowanie wszelkich instalacji, elementów mocujących, w tym też spłukujących. Na zewnątrz zostają jedynie przyciski spłukujące do WC, jakie obecnie produkowane są w niezwykłych stylistycznie odmianach.
Najczęstszym modelem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do misek WC. Dodatkowo ich wykorzystanie w łazience jest wyjątkowo atrakcyjne oraz funkcjonalne. Umieszczenie podwieszanej miski WC lub bidetu daje poczucie większej przestronności pomieszczenia, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika i przycisk spłukujący, natomiast cała instalacja zamaskowana jest w ścianie. Dodatkowo takie rozwiązanie umożliwia zachowanie czystości zarówno samej ceramiki, jak i posadzki w jej pobliżu. Wybierając stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają jednakowo przez co łatwo może dojść do omyłki sięgając na półkę z asortymentem. Towary do zabudowy lekkiej – dedykowane są do montowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Cechują się przede wszystkim dużo łatwiejszym i szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest rama samonośna, jaka jest stworzona ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można założyć także w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w specjalistyczne wsporniki, które ułatwiają montaż. Należałoby podkreślić, że możliwe jest obudowanie ich specjalną płytą wodoodporną. Stelaż podtynkowy jest zazwyczaj zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy także użyć płyty pokrywające innego gatunku jak np. płyty osb, jakie dzięki wyższej trwałości w zestawieniu z płytami karton-gips mogą być wykorzystywane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy otrzymać potrzebne w łazience półki albo możemy wykonać wyspę. Stosując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zlokalizować oraz obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej przestrzeni w małych łazienkach.