Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Moim zdaniem w budowie oczka najważniejszy jest plan. Należałoby zapoznać się z informacjami, które można znaleźć w Internecie, by nie popełnić kardynalnych błędów oraz uniknąć późniejszych przeróbek.
Zanim ruszymy z budową trzeba zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne materiały: drobny kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od ustalenia kształtu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym lub linką, dzięki którym swobodniej będzie można oszacować układ oraz wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszelkich prac niezbędne są poziomica, sznurek do określania poziomu wody. Pomyśleć również trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty a także taczki. Światło oczka wodnego można przygotować w formie lamp stojących instalowanych na brzegu albo jako oświetlenie dna, z lampami postawionymi pod wodą. Część lamp wodnych zasilanych jest prądem 12V, przez co niezbędne jest zamontowanie transformatora bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Skutecznym rozwiązaniem problemu może stanowić rozłożenie nad stawem sieci zabezpieczającej, ewentualnie regularne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest dość pochłaniającym zajęciem. Mini oczko wodne możemy również zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej interesująco na kamiennej podporze, wśród krzewów, które umożliwią lekkie zacienienie. Pamiętajmy, aby w takich małych pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Duże jest jednocześnie dobre ochronienie foli – dzięki temu zmniejszamy ryzyko zniszczenia jej przez ostre kamienie a także solidnie ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy też skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy i folii ochraniających przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego to nic skomplikowanego! Do realizacji potrzebne są podstawowe narzędzia, odrobina chęci. Należałoby zapoznać się z naszym wpisem, by uniknąć kluczowych błędów.
Wielkość oczka powinna być dopasowana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po nieruchomości. Jego rozmiar warto dobrać tak, aby zbiornik akcentował tylko stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz wykorzystać do utworzenia wzniesień, na jakich umieścisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje szkodliwe oraz zapobiegają niepotrzebnemu rozrostowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której gwiaździste liście utrudniają dostęp światła do dna stawu, a tym samym zapobiegają rozwój nieplanowanej roślinności. Na dnie można dodatkowo rozlokować woreczki z kwaśnym torfem – one również utrudniają proces rozwoju glonów oraz sinic. Jest to zwłaszcza istotne, jeśli planujemy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie starczyć. W takim wypadku świetnym wyjściem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, którego główną funkcją będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać także dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć odpowiednio krańce zbiornika wodnego płotkiem bądź murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, zlokalizowanej płytko pod zwierciadłem wody, by dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem stosowania gotowej konstrukcji jest to, że da się w ten sposób wykonać tylko niewielkie oczko, bo gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 140 cm w największym rozmiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dostosowując ich wariant do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie fascynuje, bawi, poprawia Twój nastrój i klimat, bo nawilżają powietrze i przynosi orzeźwiającą świeżość w gorące słoneczne dni. Projektanci ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było umiejscowione w kluczowym miejscu naszej posesji, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, aby staw zgrał się z przyrodą ogrodu oraz pasował do całej kompozycji otoczenia. Należy podkreślić, iż w przydomowym ogrodzie najbardziej korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające nieregularne kontury brzegów.