Panele podłogowe – sprawdź największe korzyści!

Decydując się na postawienie domku albo remont mieszkania jedną spośród najistotniejszych rzeczy, na jakiej skupiamy swoją uwagę, jest podłoga. W tej kwestii od lat dominują panele podłogowe, które są niesłychanie praktycznym rozwiązaniem, a przy tym dokładnie sie prezentują i stylizują drewnianą podłogę.
Drewniana podłoga może posiadać wiele odsłon, a każdy widzi inne wartości. Przed rozpoczęciem prac, należy ustalić, czy podłoga jest równa. Jeśli nie, należy wziąć szpachlowej masy wyrównującej tak, aby płaszczyzna była nieskazitelna. Zewnętrzna część paneli może być pokryta laminatem połyskliwym, matowym czy półmatowym. Im znaczniej lśniąca powierzchnia, tym mocniejsze odbicie światła oraz tym intensywniejszy odcień. Podłogi z połyskiem lepiej zamontować w pomieszczeniach, jakie nie są szczególnie intensywnie nasłonecznione. Podłogi matowe wyglądają dużo bardziej ekologicznie a także są przeznaczone do miejsc bogatych w codzienne światło. W kuchennych mieszkaniach panele zapewniają klimatyczny wygląd. Jednakże decydując się na panele należy wybierać te o korzystnych właściwościach a także parametrach. Chociaż panele dosyć mocno zbierają brud oraz kurz, to nie powodują większych problemów przy czyszczeniu. Panele należy oczyszczać wyłącznie wilgotną szmatą, która nie pozostawia znacznej ilości wody. Producenci efektywnie zdobywają coraz to lepsze wyniki produkując nawet panele podłogowe wodoszczelne do kuchni. Reguła jest niezwykle prosta – im wyższa klasa, tym atrakcyjniejszy artykuł. Tymczasem optymalny dobór względem klasy używalności może przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, że panele podłogowe dzielą się na dwie kluczowe kategorie – do użytku mieszkaniowego i do użytku publicznego, a łącznie mają aż 6 klas używalności. Ważna jest także grubość panela. Im jest grubszy, tym korzystniejszy, bardziej wytrzymały na pęknięcia i zdeformowania. Atrakcyjne gatunkowo panele zaczynają się od 8 mm grubości. Paneli nie nakleja się, nie przybija ani nie przykręca do podłoża. Łączy się wyłącznie ich krawędzie. Są panele z wpustem i wypustem (przystosowane są do instalowania na klej) i panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele mają wytrzymałe zamki, które umożliwiają stabilność połączeń w okresie użytkowania. Nie warto nabywać cieńszych niż 7 mm, ponieważ przeważnie jakość takich paneli zostawia sporo do życzenia. Natomiast o wytrzymałość na uderzenia informuje należyte oznaczenie.

Na podstawie planu paneli wedle kategorii przydatności, bezpośrednio połączonym z zwiększeniem ruchu, najlepiej jest wybrać takie o symbolu 23, dedykowane do salonu, przedpokoju oraz oczywiście kuchni – takie panele dadzą nam gwarancje trwałości przez lata.
Żeby poddasze mogło być oddane do adaptacji na poddasze użytkowe trzeba wykonać zmiany sposobu wykorzystania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem widocznych elementów architektury dachu, jako elementu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto urządzić w bezprzewodowe sterowanie oknem a także dodatkami za pomocą pilota albo przycisku naściennego. Wyposażając lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na umieszczenie mebli. Ich ulokowanie zależne jest od wielkości skosów. Większe partie poddasza to doskonałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z stropem. Gdy już wiemy, którą role przyjmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym planowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści i szczególnie skomplikowanych do zaaranżowania miejsc. Nikt nie twierdzi, że powierzchnia pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, stąd warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez trudu przystosujemy do wszelkich zakątków, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy powszechnie nie należą do najprzyjemniejszych przestrzeni do projektowania oraz adaptacji, ale jest kilka wskazówek i stałych, których przestrzeganie znacznie pomoże nam adaptację poddasza. Zanim jednak podejdziemy do działania, musimy przygotować wnikliwą ocenę poziomu technicznego domu, oraz potem odpowiedzieć sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie owy remont wykonać a także czy będzie nam się to rzeczywiście opłacało.