Oświetlenie łazienki – zobacz, co musisz wiedzieć!

Oprawy sufitowe to doskonały wybór do niekonwencjonalnych toalet, jakie zostały urządzone w stylu minimalistycznym – ładnie dopasowują się one z całą aranżacją łazienki.
Dziś na rynku można wybierać pośród olbrzymiej ilości różnego rodzaju lamp łazienkowych, które zostały skonstruowane i stworzone w bardzo oryginalnej stylistyce. Oryginalne kinkiety z dużą ilością koralików a także kryształków świetnie sprawdzą się w toaletach urządzonych w stylu glamour, jednak estetyczne plafony sufitowe będą dobrym wyborem do łazienek w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Dodatkowo ostatnio niezwykle modny jest też styl industrialny, gdzie króluje metal, beton oraz kolory szarości. Do takich łazienek należałoby pokusić się zakup lampy stylizowanej na starą a także wiekową, jaka doskonale uzupełni całości ciekawej aranżacji. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku światła łazienkowego jest wykorzystanie źródeł oświetlenia LED. Jest to bardziej efektywne rozwiązanie, niż użycie tradycyjnych żarówek. Wpływa korzystnie na nasz budżet, dzięki swojej długiej żywotności. Co istotne, takie źródła oświetlenia są też wyjątkowo wytrzymałe na uszkodzenia lub wilgotność. Dobór oświetlenia LED to także ukłon w stronę ekologii. Nie zapominajmy, że toaleta jest również miejscem relaksu, w którym pragniemy się odprężyć po trudach dnia. Należałoby więc zbudować w niej klimat sprzyjający wypoczynkowi, a w tej sferze zalety oświetlenia są ważne. W sklepach są dostępne tasiemki LED emitujące światło w zmieniającej się barwie, które rozlokowane w obudowie wanny, w podłodze bądź w dekoracyjnych wnękach, będą dawać delikatną poświatę uprzyjemniającą kąpiel. Co niezwykle istotne promieniowanie winno być tak zaprojektowane, by zminimalizować, a najlepiej usunąć, efekt olśnienia. Z użyciem konwencjonalnych źródeł oświetlenia jest to bardzo kłopotliwe. Nieco lepiej sytuacja prezentuje się przy źródłach oświetlenia LED, zwłaszcza jeśli oprawy oświetleniowe posiadają zamontowane matowe przesłony. Świetnie pod tym kątem prezentują się lampy OLED, w których wskaźnik olśnienia jest zdecydowanie najniższy. Dobrze dopasowane oświetlenie to gwarancja dobrej aranżacji, jednak przy oświetleniu toalety koniecznie trzeba mieć także na uwadze bezpieczeństwo.

Oświetlenie łazienkowe stanowi częstokroć o charakterze naszej łazienki. Inaczej wyglądają pomieszczenia podświetlone punktowym sufitowym światłem, inaczej bocznymi kinkietami, a jeszcze inaczej ozdobnymi plafonierami w kształcie kryształowych żyrandoli.
Kupując baterię wannową bądź prysznicową nie zapomnijmy, iż na oszczędzanie wody ma wpływ również główka prysznicowa. Jeśli jest dobrze skonstruowana, poprawia oszczędność wody bez ograniczania komfortu kąpieli. Również w niektórych rozwiązaniach można skonfigurować nawet pięć różnych strumieni wody. Zapewniają one pobudzenie skóry zarówno delikatne, jak także mocne – w postaci biczów wodnych. Do wyboru mamy również baterie wannowe stojące na brzegu wanny w specjalistycznych otworach lub wolnostojące. Różne elementy baterii zużywają się w różnym czasie. Sprawdźmy zatem, czy równie długa gwarancja obejmuje również głowice lub przełączniki. Należałoby też upewnić się, gdzie poszczególny towar został wyprodukowany. Zdarzają się niestety takie marki, które nabywają kontenery produktów w Chinach, po czym w Polsce – w najlepszym wypadku – zamieniają głowice na solidniejsze i wyprzedają, jako towar krajowy. Niektóre z takich baterii dotrwają do końca dwuletniego okresu gwarancji, ale często już wcześniej powłoka zaczyna się wycierać, przebarwiać, głowica rozregulowuje. Warto przy zakupie pamiętać, iż porządni producenci na swoje produkty udzielają przeważnie dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. Na rynku mamy dostępne przeróżne kolory – od standardowego chromu bądź złota, przez modne – czerń albo biel, aż po oryginalne – czerwone, niebieskie, a nawet zielone. Przy aranżacji wnętrza należy przewidzieć umieszczenie przyłączy wody pod prawidłowo wybrany przez nas model baterii. W przypadku wyboru baterii prysznicowych warto kierować się zasadą: że im więcej waży, tym lepiej. To znaczy im cięższa bateria, tym wytrzymalsza oraz szczelniejsza. Baterie o większej wadze posiadają większe ściany, dzięki czemu są mniej wrażliwe na różne temperatury wody. Ciężko sobie wyobrazić w obecnych czasach łazienkę bez baterii. Obecnie na rynku do kupienia jest taka różnorodność najróżnorodniejszych baterii do umywalek, bidetów, wanien a także kabin prysznicowych, że jedynym ograniczeniem może tutaj być tylko i wyłącznie budżet, jaki zamierzamy przeznaczyć na baterie.