Ogrzewanie podłogowe – luksus dla każdego?

W niektórych przypadkach całkowita zdolność grzewcza, jaką może zapewnić ciepła podłoga, może okazać się niewystarczająca do zabezpieczenia strat ciepła w wnętrzu. Posadzka nie może być nadmiernie gorąca, ponieważ chodząc po niej, odczuwalibyśmy dyskomfort. Żeby uzyskać gwarancję instalator musi wypełnić dodatkowy formularz. Gwarancja zawiera wszystkie wymogi, jakie należy spełnić a także dokładnie określa sposób rozpatrywania reklamacji, żeby uniknąć możliwości samodzielnej interpretacji zapisów. Jeśli posiadamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego odpowiednim użytkowaniu i serwisowaniu. Jak stwierdzić czy wszystko działa dobrze zanim wezwiemy instalatora lub uruchomimy ogrzewanie przed sezonem grzewczym? Przed uruchomieniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto zobaczyć poziom ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeśli ciśnienie w instalacji jest zbyt niskie to dowód, że musimy uzupełnić w niej wodę. Wtedy warto przyjrzeć się wszystkim dostępnym elementom instalacji czyli w praktyce zajrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Do najistotniejszych składników instalacji ogrzewania podłogowego należą rury grzewcze oraz źródło ciepła, które przygotowuje czynnik grzewczy. Rury przygotowuje się na odpowiednio zaizolowanym podłożu, i wówczas zalewa się je warstwą zaprawy na której układa się podłogę. Przed oficjalnym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy wskazane jest wykonanie kontroli szczelności przez wypełnienie rur wodą. Jeżeli warstwa rur zostanie pokryta jastrychem należy przez ok. miesiąc wstrzymać się przed układaniem na nim posadzki, żeby wylewka właśnie się połączyła oraz utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy dodatkowo odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, aby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym czasie można podejść do robienia posadzki. Na ogrzewaniu podłogowym świetnie sprawdzają się podłogi z kamienia i posadzek ceramicznych – materiałów, jakie idealnie przewodzą ciepło. Dodatkowo materiały zastosowane do montażu posadzki takie jak: zaprawy czy kleje wymagają określonych atestów i muszą sprawdzać się w znacznej temperaturze. Ze względu na dużą liczbę wymagań stawianych również przed projektantem instalacji sanitarnych, hydraulikiem oraz posadzkarzem warto na każdym etapie instalacji ogrzewania podłogowego korzystać z porad wykwalifikowanych ludzi.
Sypianie z głową w pobliżu źródła ciepła jest niewygodne i zdecydowanie niezdrowe. Zatem nikt nie ustawia łóżka tak, żeby jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Jednakże odnoszenie tego do podgrzewanej podłogi nie ma głębszego sensu, gdyż jej temperatura faktycznie nie różni się od tej w całym mieszkaniu. Osoba śpiąca z głową blisko pół metra nad podłogą nie jest w stanie rozpoznać, iż jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie zakłócać jej wypoczynku. Dlatego też zestawienie pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest wyjątkowo efektywne pod względem ekonomii w produkcji energii a także jej późniejszego użycia. W najkorzystniejszej sytuacji są właściciele poddaszy przekazanych do adaptacji. Powszechnie lokale takie nie są podłączone do publicznej instalacji centralnego ogrzewania i mamy wówczas możliwość wyboru.