Dlaczego dom energooszczędny to dobra inwestycja?

Budynki energooszczędne to specjalna branża budownictwa. Dzięki promocji i ekologii coraz więcej osób decyduje się na budowę takiego budynku, dbając jednocześnie o nasze środowisko.
Wygląda na to, iż nadal częstokroć dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać jedynie przez kilka miesięcy (i to z różnorodnym natężeniem), podczas gdy oświetlenie i wszelkie wyposażenia elektryczne pracują na wysokich obrotach przed cały rok. Budynek pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, żeby nie było niekontrolowanego napływu zimnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Mimo, iż obsługa domku pasywnego jest najtańsza, ich budowa nadal nie cieszy się ogromną renomą. Wywołane jest to wielkimi kosztami finansowymi, które na samym wstępie musi ponieść deweloper. Kupno materiałów budowlanych oraz instalacji może być w przypadku domu pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy doskonale zaplanowanym oraz przygotowanym domu pasywnym koszty zwracają się jednak już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zamieszkania. Do domków energooszczędnych zalicza się również dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie opracowanym budynkiem, który wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej mocy aniżeli dom tradycyjny.

Wartość domku energooszczędnego stale wzrasta, co również należy wziąć pod uwagę tym bardziej, że domy stawiamy zwykle na długie lata i dla wielu pokoleń. Jeśli dziś zainwestujemy, to w perspektywie czasu jego mieszkańcy będą ponosić mniejsze koszty eksploatacji.
Analogicznie jak w przypadku domów pasywnych na końcowe koszty budowy budynku energooszczędnego wpływają wszystkie dodatkowe instalacje, które maja przydać się do wysokiego ograniczenia zużycia energii. Domy energooszczędne obejmują niższe zużycie prądu, ogrzewania a także ciepłej wody. Rezultat zyskujemy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domku, właściwemu usytuowaniu na posesji, izolacji, bądź przemyślanemu układowi wnętrz. Ogromne przeszklenia pozwalają maksymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne oraz jego ciepło. Na atencję zasługuje także zastosowanie kolektorów słonecznych (zdobywamy dodatkową energię), bądź rekuperatorów, umożliwiających na otrzymywanie energii z powietrza wydostającego się z budynku. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione początkowo wydatki często zwracają się już po kilku latach. W budynkach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, która jest odpowiedzialna za znaczące utraty energii. Należy też liczyć się z trudnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto zauważyć, iż budowa szkieletowa ścian w zestawieniu z niesamowicie trwałymi fundamentami i posadzką pozwala osiągnąć fantastyczne parametry termiczne ścian. Żeby zredukować wykorzystanie mocy, w budynkach niskoenergetycznych, identycznie jak w budynkach pasywnych, powszechnie używa się kolektory solarne, pompy ciepła, rekuperatory, gruntowe wymienniki ciepła oraz pompy służące do zdobywania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak również model domku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich dobrze rozumiana. Sprowadza się to szczególnie do domów z drewna a także tych z bali, które bardzo często są nazywane przez realizatorów energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym mottem. Dobry budynek to taki, który jest tani w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy budynku z firmą budowlaną zależy od obszaru, w jakim budujemy.