Ciekawe pomysły na kominek w twoim salonie!

Choć kominek pojawia się przede wszystkim w salonach domów jednorodzinnych, zaś piec koza w starych mieszkaniach, to mieszkańcy bloków także mogą zorganizować sobie salon z kominkiem. Mogą oni postawić na tzw. kominki elektryczne.
Urządzając salon z kominkiem, należy porządnie się zastanowić nad charakterem, w jakim ma być zaaranżowane wnętrze. Zazwyczaj decyduje o nim projekt pokrywy kominka. Może ona być skonstruowana w stylu tradycyjnym z kamienia, kafli albo cegły czy z wyrobów poświęconych stylowi nowoczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o równie właściwy kolor osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie decydującą dekoracją mieszkania, bądź także będzie się w nie wtapiał. Warto także pamiętać, iż wbrew potocznym opiniom kominek można zamontować również we wnętrzach klasycznych, jak także nowoczesnych. Ogromne znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma również wybór modelu kominka. Tutaj wytwórcy proponują kominki umocowane do ściany, kominy dwustronne bądź narożne. Jeżeli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne przygotowanie obudowy kominka, prócz zwyczajnego kamienia możemy dobrać również prostą, lecz niesamowicie efektowną cegłę bądź ozdobne kafle, które wprowadzą do naszego domu charakter wiejskiej chaty. Bywa również, że obecność kominka w pomieszczeniu jest zaakcentowana przy pomocy odróżniającej się od ścian obudowy czy kontrastującym także pod względem faktury, ale i również koloru wykończeniem – kamiennym albo ceramicznym. Kominek często umiejscawia się także przy ścianie zewnętrznej, np. między oknami – jest to bowiem najzimniejszą część tej przegrody, przez jaką zwykle uchodzi najwięcej ciepła. Takie położenie kominka umożliwi zmniejszyć te straty. Ponadto takie rozwiązanie umożliwia wybudować po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania lub odpoczynku na świeżym powietrzu.

Drewno do kominka winno być jej jak najmniej mokre, bo gorzej się pali i częściowo jest zanieczyszczona. Obowiązkowe jest doprowadzenie do komina świeżego powietrza z, zewnątrz, co zapewnia poprawne jego działanie.
Należy zawsze pamiętać, że połączenie czarnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej wykorzystać jeden z cieplejszych kolorów drewna – ewentualnie użyć ciemne drewno, za to pomalować pokrywę kominka na biało. Należy dodatkowo mieć na uwadze, że kominki opalane drewnem potrzebują miejsca na magazynowanie opału. Ponadto należy troszczyć się o płomień, a to wiąże się z potrzebą przynoszenia drzewa. Najlepiej więc, by miejsce skupiania drzewa nie znajdowało się daleko od komina. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zadeklarujemy, należy mieć na uwadze, że jego wykończenie winno pasować ze stylem dominującym w salonie. Bez względu na to czy wolimy design innowacyjny albo klasyczny, kominek może być ważnym elementem naszego salonu. Projektując kominek warto wziąć pod uwagę obustronne ułożenie względem siebie telewizora, kominka oraz mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprzemyślany sposób postawimy telewizor a także kominek obok siebie, w pokoju zamiast sfery odpoczynku zapanuje estetyczny chaos. Architekci wnętrz sugerują zamontowanie komina i telewizora na przeciwległych sobie ścianach, tak by projekt salonu wyznaczał logiczną całość. Bezpieczne a także komfortowe w eksploatacji są również kominki elektryczne Porównywalnie jak kominki ekologiczne nie wymagają podawania opału czy odprowadzania spalin, w tym przypadku natomiast nie dochodzi nawet do powstawania płomienia.