Aranżacja poddasza – co potrzebujesz wiedzieć?

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym przeważnie jest prawdziwym wyzwaniem. Koszt adaptacji i docieplenia poddasza mieszkalnego zależny jest od jego późniejszego przeznaczenia użytkowego, kształtów oraz naszych prywatnych preferencji.
Na poddaszu równie dobrze można stworzyć dodatkowe sypialnie, łazienkę, bądź tradycyjny schowek. Do przeprowadzenia wstępnego kosztorysu potrzebne będzie odpowiedzialne określenie wymiarów całego wnętrza. Skosy są integralnym aspektem większości wnętrz urządzanych na poddaszu. Jednakże ich zagospodarowanie jest trudne. To powszechne, lecz błędne rozumowanie, szczególnie w przykładzie poddasza niewielkiego bądź stanowiącego jedno pomieszczenie. Chcąc wykorzystać ustronność i przytulny klimat poddasza, możemy zaaranżować w nim biblioteczkę wraz z stanowiskiem do lektury. W tym projekcie warto zamówić utworzenie regałów na lektury dostosowanych do skosów. Dzięki temu idealnie wykorzystamy wszystkie zakamarki, a domowa biblioteka nabierze unikalnego charakteru. Aranżując zakątek do czytania, zdecydowanie musimy wspominać o odpowiednim świetle, jakie nie będzie niszczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być powodem dużych kłopotów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to szczególna przestrzeń, która jest przede wszystkim narażona na szkodliwe działanie elementów atmosferycznych. Dodatkowo, jeżeli na poddaszu zamontowano szczelne okna, to para woda gromadzić się będzie na ściankach a także stropie w konsekwencji, czego w pomieszczeniu może pojawić się grzyb. Należy tez pamiętać o drewnianych elementach budowli, które wymagają dobrej termoizolacji poddasza. Część poddasza może być słabo oświetlona, część natomiast wręcz odwrotnie. Biurko powinno jednak być tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze oświetleniem dziennym. Ponadto, w takim systemie, warto także pamiętać konieczności doposażenia okien w rolety bądź zasłony. Dzięki temu nie będzie kłopotu z ciepłym, intensywnym słońcem wdzierającym się przez okna.

Poddasza, zwłaszcza te o niewielkim metrażu, z całą pewnością potrzebują dobrego planu i nowatorskich rozwiązań. Nie można sobie natomiast pozwolić na niekorzystne zagospodarowanie powierzchni, która już ze względu na skosy potrafi powodować pewne ograniczenia.
By poddasze mogło być poddane aranżacji na poddasze funkcjonalne należy dokonać zmiany sposobu użycia obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych fragmentów budowy dachu, jako elementu dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w bezprzewodowe sterowanie oknem a także urządzeniami za pomocą pilota bądź przycisku naściennego. Urządzając pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Ich ulokowanie zależne jest od wysokości skosów. Wyższe partie poddasza to świetne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z stropem. Gdy już wiemy, którą funkcje przyjmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym planowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści a także szczególnie wymagających do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż przestrzeń pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez trudu dobierzemy do wszystkich zakątków, obniżeń, skosów a także przestrzeni pod oknami. Skosy przeważnie nie należą do najprostszych przestrzeni do projektowania oraz adaptacji, ale jest kilka zasad i stałych, jakich przestrzeganie bardzo uprości nam aranżację poddasza. Zanim jednak przystąpimy do działania, musimy wykonać dokładną ocenę poziomu technicznego obiektu, a następnie odpowiedzieć sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie ów remont zrobić a także czy będzie nam się to oczywiście opłacało.