Aranżacja balkonu – dlaczego warto w nią zainwestować?

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne produkty, warto zakupić drewniane osłony na donice bądź wybrać ceramikę, która prezentuje się geometrycznie, oraz w dodatku jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na małe balkony optymalnie jest wybierać składane krzesła, które po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy schowamy do skrzyni. Oryginalnym wyjściem są również stoliki montowane na balustradzie lub w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają efektownie i nie zajmują dużo miejsca. Mogą być rozłożone na stałe bądź tymczasowo. W przypadku niewielkich balkonów warto także wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki czy doniczki z kwiatami. Rolę oświetlenia na niewielkim balkonie może wykonywać świecący łańcuch opleciony naokoło barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle wąski balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można rewelacyjnie oświetlić tworzą magiczny klimat po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy i światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na większym zaś można także wykorzystać lampy zewnętrzne stojące albo na stałe zamontować kinkiety. Niezwykle popularnym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z tarasami z czasów PRL. Dziś wracają w aranżacjach florystycznych choćby na tarasach w najdroższych apartamentowcach.

Aranżacja balkonu w domu to nie lada wyzwanie – mała przestrzeń sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do zwykłych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o szarym balkonie, który niczym się nie wyróżnia, sprawdź ten post i dowiedz się jak zaaranżować balkon!
Jeśli nie chcesz inwestować w kompleksowy remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest zadowalający (są odpowiednio przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich atrakcyjność i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo popularną i nie drogą wersję odrestaurowania posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest duży, a z montażem bez przeszkód poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość częstej wymiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do kolejnej wiosny. Kiedy podłoga na tarasie nie wymaga całkowitej zmiany, a uszkodzone są wyłącznie pojedyncze płytki, warto poddać naprawy tylko uszkodzone sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy precyzyjnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, następnie za pomocą młotka i dłuta delikatnie stłuc płytkę i wyjąć złamane kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na tarasach na których panuje półcień, temperatura jest bardziej stała, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i donicach dłużej zachowuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by cieszyć się słoneczną pogodą przez pełny rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Istotne jest również, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To ograniczy wybór roślin, ale wciąż będzie on duży. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało czy purpurowo, bądź do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze rozważyć.